Wyobraź sobie sytuację, w której podczas jazdy samochodem nagle zapala się jedna z wielu możliwych kontrolek. Co robisz? Zjeżdżasz na pobocze? Dzwonisz po pomoc drogową? A może ignorujesz tę informację i jedziesz dalej? W rzeczywistości każda z tych odpowiedzi może być prawidłowa. Wszystko zależy od tego, jakiego koloru jest zapalająca się kontrolka i co dokładnie przedstawia.

Kolory kontrolek samochodowych

Wszystkie kontrolki samochodowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie, czyli na:

  • kontrolki ostrzegawcze – pomarańczowe;
  • kontrolki ostrzegawcze z nakazem natychmiastowego zatrzymania samochodu – czerwone;
  • kontrolki informacyjne – zielone, żółte i niebieskie.

Dobór kolorów tych kontrolek nie jest przypadkowy. Odpowiada powszechnie przyjętej trójstopniowej sygnalizacji świetlnej, doskonale rozumianej i rozpoznawalnej na całym świecie. Każdy kierowca powinien instynktownie zareagować odpowiednio do koloru palącej się na kokpicie kontrolki. Niestety, nie zawsze jest to regułą. Co więcej, poszczególne problemy sygnalizowane przez kontrolki w danym kolorze nie są ze sobą wcale równoważne. Może więc zdarzyć się i tak, że czerwona kontrolka – teoretycznie nakazująca natychmiastowe zatrzymanie samochodu – nie będzie wcale oznaczać poważnych problemów z autem, jak ma to miejsce m. in. w przypadku kontrolki otwartych drzwi lub klapy bagażnika czy kontrolki włączonych świateł awaryjnych.

Ostrzeżenie z nakazem zatrzymania samochodu

Zapalenie się kontrolki czerwonej to w większości przypadków sygnał problemu, którego rozwiązanie wymaga zatrzymania samochodu. W tej grupie są też takie kontrolki, których pojawienie się oznacza, że samochód należy zatrzymać natychmiast lub w najbliższym możliwym miejscu. Chodzi tu głównie o kontrolkę informującą o minimalnym poziomie oleju silnikowego, awarii systemu hamulcowego, ABS-u czy też układu wspomagania kierownicy. Znacznie mniej konkretną informacją będzie zapalenie się kontrolki sygnalizatora ogólnego (wykrzyknik w trójkącie), ponieważ może ona informować o jednej z wielu możliwych awarii. Nawet jeśli nie jest to awaria uniemożliwiająca dalszą jazdę, nie należy jej lekceważyć, lecz jak najszybciej udać się do najbliższego serwisu.

Ostrzeżenie oraz informacja o aktywnych funkcjach

Kontrolki pomarańczowe oznaczają ostrzeżenie przed awarią lub wyłączeniem funkcji mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy (w tym o nieprawidłowym przygotowaniu auta do eksploatacji), którą to awarię należy usunąć przy najbliższej okazji. Widząc pomarańczową kontrolkę, kierowca nie musi natychmiast zatrzymywać samochodu, lecz powinien udać się w miarę szybko do warsztatu.

Kontrolki zielone nie oznaczają żadnych awarii czy innego typu problemów z autem. Są to jedynie informacje o aktywnych funkcjach lub systemach. Zaliczane do kontrolek informacyjnych kontrolki żółte i niebieskie zapalają się z kolei po włączeniu określonych świateł samochodowych (pozycyjnych, przeciwmgłowych, drogowych).

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *