Aplikacja mobilna Ucando

Znaczenie niektórych części samochodowych, zwłaszcza tych najmniejszych, bywa przez kierowców mocno bagatelizowane. Tak jest choćby z filtrami, a szczególnie z filtrem paliwa. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak istotne są regularne wymiany tej części. Dlaczego to tak ważne? Jak często należy wymieniać filtr paliwa?

Kupuj filtry paliwa w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Funkcje filtra paliwa

Paliwo nigdy nie jest całkowicie czyste, gdyż zawiera pył oraz rozmaite cząsteczki organiczne. Ponadto, zwykle znajduje się w nim dużo wody. To wszystko sprawia, że nieoczyszczone paliwo zagraża silnikowi. Dlatego właśnie tak istotna jest obecność sprawnego filtra, który oczyści paliwo oraz pozbawi go nadmiaru wody.

Kiedy wymieniać filtr paliwa?

Fachowcy twierdzą przeważnie, że wymiany filtra paliwa należy dokonać przy każdym przeglądzie pojazdu, czyli najrzadziej co 20 tys. kilometrów. Wydaje się to jednak mocno zapobiegawczym rozwiązaniem, gdyż producenci zalecają użytkować jeden filtr o wiele dłużej, nawet przez 100 tys. kilometrów. Należy jednak pamiętać, że bywa to efektem chęci przedstawienia własnego produktu jako wyjątkowo trwałego, a słowa nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto być zatem odrobinę bardziej restrykcyjnym niż instrukcja, a już na pewno nie można korzystać z filtra dłużej, niż zaleca producent.

Konsekwencje zwlekania z wymianą

Skutki korzystania z niesprawnego już filtra paliwa początkowo mogą być niezauważalne. Można być jednak pewnym, że prędzej czy później dojdzie do:

 • korozji silnika – powoduje ją nadmiar wody w silniku
 • uszkodzenia tłoków lub innych elementów silnika – spowodowanych regularną obecnością w silniku rozmaitych zanieczyszczeń
 • uszkodzenia wtryskiwaczy – często spotykane głównie w nowszych pojazdach z bezpośrednim wtryskiem
 • zapowietrzenia układu – spowodowane przez uniemożliwienie jego przepływu

Od czego zależy czas użyteczności filtra paliwowego?

Jak już wspomniano, nie sposób wskazać szczegółowo, jak długo dany filtr paliwa w konkretnym samochodzie będzie zdatny do użytku, szczególnie że każdy z nich jest nieco inny. Okazuje się, że długowieczność filtra uzależnia wiele czynników, wśród których są:

 • jakość filtra – mowa tu głównie o rodzaju użytego materiału filtracyjnego. Obecnie wykonuje się go z włókna poliestrowego lub celulozowego z dodatkiem tworzywa sztucznego
 • rodzaj paliwa – choć od tej zasady zdarzają się wyjątki, to zwykle w dieslach żywotność filtrów paliwa jest zdecydowanie krótsza niż w pojazdach benzynowych
 • jakość tankowanego paliwa – oczywiście im więcej zanieczyszczeń w paliwie, tym szybsze zużycie filtra, ze względu na wzmożoną eksploatację.
Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

3 Komentarze

 1. No wymiana filtru paliwa co 20 tys. kilometrów wydaje się być mocno zapobiegawcza. Z kolei 100 tys. km to już dość dużo. Ja z własnego doświadczenia wymieniam filtr po przejechaniu 60-80 tys. km, czyli średnio raz w roku i nigdy mnie to nie zawiodło. Dobrze jednak, że przypominacie o tym, bo nadal jest dużo kierowców, którzy znacznie przekraczają nawet tą wartość podawaną przez producenta.

  Odpowiedz

 2. Lepiej wymieniać częściej niż rzadziej, koszt wymiany filtra to kilkadziesiąt złotych, a koszty naprawy silnika… nawet jak wymienisz filtr 5 razy zamiast jednego razu to tracisz na 100tys km zaledwie kilkaset złotych, podczas gdy awaria silnika to w najlepszym wypadku kilka tys zł

  Odpowiedz

 3. W dzisiejszych paliwach nie ma żadnej wody, więc wymiana jest bez sensu i ekonomicznie nieuzasadniona.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.