Aplikacja mobilna Ucando

Każdy kierowca powinien sobie zdawać sprawę, że prędzej czy później wymiana klocków hamulcowych jest nieunikniona. Nawet najwyższej jakości klocki ulegają zużyciu. Jak rozpoznać czy już do tego doszło i dokonanie wymiany jest konieczne? Jak szybko dochodzi do zużycia klocków hamulcowych?

Kupuj klocki hamulcowe w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Jak często wymieniać klocki hamulcowe?

Oczywiście przyjmowanie miary czasowej nie ma w tym przypadku najmniejszego sensu, gdyż zużycie klocków hamulcowych zależy od liczby przejechanych kilometrów. Według różnych  szacunków wymiana jest konieczna po pokonaniu dystansu od 20 do 50 tys. kilometrów. W niektórych przypadkach klocki wykazują jednak nieco dłuższą żywotność. Ich zużycie zależy bowiem także od:

 • stylu jazdy – częste i gwałtowne używanie hamulców skraca żywotność klocków hamulcowych.
 • rozwijanych prędkości – szybka jazda zwykle wiąże się z koniecznością częstego wykonywania gwałtownych hamowań, co nie wpływa pozytywnie na stan klocków.
 • jakości klocków – różnorodność klocków hamulcowych jest olbrzymia. Warto zauważyć, że czasami najskuteczniejsze klocki, zapewniające krótką drogę hamowania, okazują się najmniej wytrzymałe.

Sygnalizacja zużycia klocków hamulcowych

Tak naprawdę nie sposób wskazać, kiedy konkretnie konieczna będzie wymiana klocków hamulcowych. Można podejmować próby oszacowania, jak trwały będzie dany model klocków przy konkretnym stylu jazdy, ostatecznie jednak nigdy nie ma pewności, kiedy hamulce przestaną sprawnie działać. Dlatego też wymiany dokonuje się zwykle wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy niesprawności podzespołu.

Bardzo rzadko dochodzi do nagłej awarii, wskutek której klocki hamulcowe całkowicie przestają działać. Zmiany zachodzą powoli, dlatego, gdy pojawiają się pierwsze oznaki nieprawidłowości, hamulce są jeszcze na tyle sprawne, aby zapewnić bezpieczną jazdę. Nie warto jednak zwlekać z wizytą  w warsztacie, gdyż w pewnym momencie hamulce mogą całkowicie odmówić posłuszeństwa. Kierowca powinien zainterweniować, kiedy zauważy:

 • gorszą skuteczność hamowania – kierowca spostrzega, iż droga hamowania nieco się wydłuża. Początkowo różnica jest niewielka, dlatego czasami trudno ją dostrzec.
 • sygnał czujnika – w nowoczesnych samochodach instaluje się czujniki elektroniczne, dzięki którym przy znacznym zużyciu klocków zapala się kontrolka. W starszych pojazdach wykorzystuje się blaszkę, przez którą zużyte klocki hamulcowe wydają charakterystyczny pisk. Również przy braku tego typu sygnalizatorów, z powodu zużycia klocków, podczas hamowania słyszalny jest dziwny dźwięk przypominający pisk, jednak czasami trudno go zidentyfikować.

Naoczna kontrola klocków hamulcowych

Jeżeli klocki są jeszcze sprawne, ich okładzina powinna mieć grubość co najmniej 1.5 mm. Można to skontrolować poprzez odkręcenie koła i sprawdzenie, czy widoczny jest rowek klocka hamulcowego. Jeżeli nie widać rowka, prawdopodobnie grubość okładziny nie jest wystarczająca i konieczna będzie wymiana klocków hamulcowych.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

4 Komentarze

 1. Ja szczerze się przyznam, że lubię szybką i ostrą jazdę więc klocki zużywają się stosunkowo szybko. Unikam jednak sytuacji gdzie czekam z wymianą do momentu aż zaświeci się kontrolka. Wiadomo, że ta informacja podawana jest z odpowiednim wyprzedzeniem, ale sama świadomość jazdy z zużytym układem hamulcowym jest dla mnie mało komfortowa. 🙂

  Odpowiedz

 2. Jestem miłośnikiem dynamicznej i dość agresywnej jazdy dlatego często kontroluję stan swoich hamulców bo to podstawa bezpiecznej jazdy. Inwestuję też w klocki z najwyższej półki bo to również ma wpływ na szybkość ich zużywania.

  Odpowiedz

 3. Jeśli chodzi o wymianę klocków hamulcowych, to warto rozważyć to podczas zmiany opon, czy to na letnie czy zimowe – wtedy bardzo łatwo sprawdzić można stan samych klocków. Warto także przeznaczyć trochę większą kwotę na ich zakup – jest to inwestycja na kolejne kilka lat, nie warto tutaj oszczędzać.

  Odpowiedz

 4. U mnie 40 tys. km przejechane i klocki w dobrym stanie. Głownie trasa i 10% miasto.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *