Części samochodowe z Chin zyskują w Polsce na popularności. Przyczyna tego zjawiska jest jedna – cena. Koszt wymiany części samochodowych na oryginalne bywa niemały, w przypadku starszych modeli aut nie zawsze opłacalny. Jednak czy naprawdę warto przy wyborze części kierować się przede wszystkim ceną? I na które części samochodowe z Chin powinieneś szczególnie uważać?

Kiedy masz do czynienia z częścią oryginalną, kiedy z zamiennikiem, a kiedy z podróbką?

Choć może Ci się to wydać zaskakujące, największym europejskim odbiorcą części samochodowych z Chin nie jest wcale Polska, Rosja czy inny kraj będący dopiero na gospodarczym dorobku, ale słynące z przywiązania do wysokiej jakości Niemcy. Przyczyn tego zjawiska należy szukać głownie w tym, iż chińskie części samochodowe produkowane są niejako w trzech kategoriach jakości – co ciekawe, często części z każdej z tych kategorii powstają w jednej i tej samej fabryce. Decydując się na część samochodowa z Chin, możesz więc wybrać:

  • część oryginalną – Chińczycy posiadają całkiem nieźle rozwinięty przemysł samochodowy pracujący na potrzeby marek rodzimych lub zagranicznych;
  • zamiennik – są to części o jakości zbliżonej do części oryginalnych lub niewiele im ustępującej, choć nie są sygnowane logiem żadnej rozpoznawalnej w Europie marki i nie zawsze posiadają odpowiednie certyfikaty.
  • podróbki – zwykle są to najtańsze buble, które jednak z zewnątrz potrafią doskonale imitować drogie oryginały.

Części oryginalne oraz zamienniki powinny zostać opisane informacją o tym, w jakim kraju zostały wyprodukowane. Chińskie podróbki oferowane są zwykle jako części francuskie, niemieckie, włoskie czy japońskie.

W jakiej sytuacji można rozważyć wybór chińskich części samochodowych, a kiedy lepiej tego nie robić?

Opinie o przydatności części samochodowych produkowanych w Chinach są różne. Część specjalistów uznaje ich przewagę pod względem ceny nad droższymi produktami, godząc się nawet z ich niższą jakością. Inni z kolei twardo stoją na stanowisku, że zwłaszcza w przypadku tych szczególnie ważnych układów, zakupione części powinny pochodzić wyłącznie od producentów europejskich, japońskich lub amerykańskich. Na podstawie tych opinii można pokusić się o sformułowanie pewnej dość rozsądnej zasady, która mówi, że na części chińskie można zdecydować się:

  • kupując elementy wyposażenia kabiny, akcesoria, multimedia czy niektóre rozwiązania z zakresu systemów komfortu;
  • wybierając mniej istotne części samochodowe do pojazdów z dużym przebiegiem i o wysokim stopniu wyeksploatowania;

Jeśli jednak chodzi o części do samochodów nowych lub kilkuletnich, motoryzacyjnych klasyków, a także o elementy o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa jazdy, zawsze należy sięgać jedynie części oryginalne, najlepiej od producentów posiadających swoje fabryki w Europie, Japonii czy Stanach Zjednoczonych.

Jak w prosty sposób uniknąć ryzyka zakupu chińskiej taniej podróbki?

Chcesz uniknąć ryzyka kupna zwykłej podróbki lub niskiej jakości chińskiego zamiennika, wybieraj dostawców, którzy są w stanie zapewnić Ci sprawdzone części o odpowiedniej jakości. Kupując w Ucando.pl, masz całkowitą pewność, że do Twoich rąk nie trafi nic, co zagrażałoby Twojemu bezpieczeństwu, a przy tym nie musisz obawiać się, że przepłacisz za złożone zamówienie.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Bień

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *