Aplikacja mobilna Ucando

Jednym z podstawowych sposobów dbania o stan i trwałość akumulatora samochodowego jest jego doładowywanie za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba. Tylko w jaki sposób się za to zabrać? O czym należy koniecznie pamiętać podczas ładowania akumulatora?

Kupuj akumulatory w Ucando.pl

Do -40% taniej, z darmową dostawą 24h kurierem. Bezproblemowe wymiany i zwrot części w ciągu 30 dni

Czy trzeba wypinać akumulator z auta przed jego ładowaniem?

Doładowywanie akumulatora nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wymaga pewnej wprawy i znajomości rzeczy. Cała, szczegółowa procedura takiego „krok po kroku” ładowania baterii samochodowej jest dość długa i często bywa modyfikowana w zależności od typu akumulatora, modelu auta oraz rodzaju posiadanego prostownika. Zawsze jednak powinna zawierać trzy kluczowe punkty decydujące o powodzeniu i bezpieczeństwie całej operacji. Co to za punkty?

Punktem pierwszym jest przygotowanie akumulatora do ładowania. Często już na samym początku pojawia się pytanie o to, czy akumulator należy wypiąć z samochodu, czy niekoniecznie? W istocie nowoczesne ładowarki z mikroprocesorami umożliwiają ładowanie baterii bez jej odłączania od samochodowej instalacji elektrycznej. Nadal jednak rozwiązaniem bezpieczniejszym pozostaje całkowite wypięcie akumulatora. Pamiętajmy, że nawet minimalny pobór prądu wynikający choćby z konieczności podtrzymywania pracy komputera pokładowego i autoalarmu może zmylić prostownik, który ciągle będzie sądził, że ładowanie nie dobiegło jeszcze końca. Takie nieprzerwane ładowanie i stopniowe zwiększanie napięcia w celu jego ukończenia może nawet doprowadzić do zniszczenia akumulatora. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, wypinajmy do ładowania baterię z samochodu.

Jakiego prostownika powinno się używać?

Chyba najważniejszym elementem wpływającym na skuteczność i bezpieczeństwo ładowania akumulatora jest wybór odpowiedniego prostownika. Na prostownikach, podobnie jak na samych akumulatorach, nie powinno się oszczędzać. Źle dobrana ładowarka jest nie tylko niekomfortowa w użytku, ale i może być zwyczajnie niebezpieczna. Zawsze wybierajmy prostowniki sprawdzonych, renomowanych firm i wyłącznie od solidnych dostawców – na rynku krąży zbyt wiele podróbek stwarzających zagrożenie zarówno dla baterii, jak i dla osoby je obsługującej.

Dobry prostownik koniecznie musi mieć wbudowane zabezpieczenie, najlepiej elektroniczne, wskaźnik ładowania baterii i możliwość samodzielnego wyłączenia się po naładowaniu lub przejścia w stan podtrzymywania. Musi również spełniać wymagania akumulatora względem napięcia wyjściowego oraz końcowego, a także być dostosowanym do ładowania baterii o określonej pojemności.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas ładowania akumulatora?

Od momentu podłączenia akumulatora do ładowarki niezbędne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności. Pamiętajcie, że akumulatory kwasowo-ołowiowe podczas ładowania wydzielają wodór wydostający się z baterii przez specjalne wywietrzniki. Wodór jest gazem lekkim i niezwykle łatwopalnym. Podejście z otwartym ogniem do ładującego się akumulatora grozi zapłonem tego gazu, zwłaszcza jeśli ładujecie akumulator w pomieszczeniu o niewystarczającej wentylacji.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Daniel Holuk

3 Komentarze

 1. Daniel Sokół 29/09/2019 o 8:23

  Wpis w wyczerpujący sposób przedstawia proces ładowania akumulatora. Ze swojej strony dodałbym też, by nie trzymać przez długi czas akumulatora, z którego nie korzystamy (np. zapasowego bądź w aucie, z którego nie korzystamy). Warto podładować taki co kilka tygodni, szczególnie w zimie – inaczej może po prostu spaść mu napięcie do tego poziomu, że żaden prostownik go nie uratuje.

  Odpowiedz

 2. Ładując akumulator powinno się przede wszystkim ustawić go w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją – wodór wydzielający się z niego może nie spowoduje eksplozji i nikomu zdrowia nie zepsuje, ale i tak wdychanie go nie należy do komfortowych.

  Odpowiedz

 3. Zawsze, gdy ładuje akumulator to odłączam go od instalacji w samochodzie, przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Mam konkretny prostownik, który spełnia wszystkie wymogi, o których pisze w artykule, więc o to nie muszę się martwić. Warto ładować na niskim napięciu, gdyż zbyt wysokie może być szkodliwe

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.