Otwieranie się kolejnych rynków europejskich oraz zalew tanich części samochodowych z Azji sprawiły, że koniecznością stała się kwestia wprowadzenia niezbędnych certyfikatów, homologacji oraz norm jakości. Jedną z takich homologacji jest standard jakościowy R90, potwierdzający jakość i bezpieczeństwo użytkowania podstawowych elementów układu hamulcowego. Co gwarantują nam klocki hamulcowe z taką homologacją?

Czym jest ECE R90 standard?

Standard jakościowy ECE R90 wprowadzony został 31 marca 2001 roku przez dyrektywę Unii Europejskiej 98/12 Anex 15. Dotyczy on klocków hamulcowych oraz szczęk hamulcowych stosowanych w samochodach osobowych i pojazdach dostawczych do 3,5 ton oraz w autobusach poruszających się po obszarze Unii Europejskiej i w kilku krajach pozaeuropejskich. Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą wszystkie szczęki i klocki hamulcowe dopuszczone do sprzedaży we wspomnianych państwach muszą przejść określone testy i zostać zatwierdzone przez właściwe do tego podmioty. Należy jednak pamiętać, iż standard ECE R90 nie dotyczy tzw. części pierwszomontażowych (OE/OES), lecz jedynie tych przeznaczonych na rynek części wtórnych (aftermarket).

Jakie badania potwierdzają normę jakości R90?

Producenci klocków hamulcowych chcący wprowadzić swój produkt na rynek kraju, w którym wymagane jest posiadanie homologacji ECE R90, muszą poddać je serii badań w wyspecjalizowanych i autoryzowanych jednostkach uprawnionych do prowadzenia tego typu testów, a także do wydawania stosownych certyfikatów. W ramach testów ECE R90 badana jest czułość ciśnieniowa, czułość prędkościowa oraz tzw. fading, czyli zjawisko zanikania skuteczności hamowania na skutek wzrostu temperatury klocków i tarcz hamulcowych. Czas trwania testu ECE R90 przewidziany jest na 3 do 5 godzin, a osiągane w nim wyniki nie mogą różnić się od norm wyznaczonych dla części pierwszomontażowych o więcej niż 15%. Absolutną koniecznością jest również to, aby materiał cierny klocków hamulcowych nie zawierał najmniejszych nawet ilości azbestu.

Jednym z producentów mogących poszczycić się tym, że wszystkie wytwarzane przez niego klocki hamulcowe posiadają certyfikat ECE R90, jest niemiecka marka Febi Bilstein, stosująca w produkcji innowacyjny proces „scorchingu”.

Poprawne zaliczenie testu oznacza uzyskanie certyfikatu oraz możliwość znakowania przebadanych części numerem uzyskanej autoryzacji.

Posted by Tomasz Ostrowski

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *