Otwieranie się kolejnych rynków europejskich oraz zalew tanich części samochodowych z Azji sprawiły, że koniecznością stała się kwestia wprowadzenia niezbędnych certyfikatów, homologacji oraz norm jakości. Jedną z takich homologacji jest standard jakościowy R90, potwierdzający jakość i bezpieczeństwo użytkowania podstawowych elementów układu hamulcowego. Co gwarantują nam klocki hamulcowe z taką homologacją?

Czym jest ECE R90 standard?

Standard jakościowy ECE R90 wprowadzony został 31 marca 2001 roku przez dyrektywę Unii Europejskiej 98/12 Anex 15. Dotyczy on klocków hamulcowych oraz szczęk hamulcowych stosowanych w samochodach osobowych i pojazdach dostawczych do 3,5 ton oraz w autobusach poruszających się po obszarze Unii Europejskiej i w kilku krajach pozaeuropejskich. Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą wszystkie szczęki i klocki hamulcowe dopuszczone do sprzedaży we wspomnianych państwach muszą przejść określone testy i zostać zatwierdzone przez właściwe do tego podmioty. Należy jednak pamiętać, iż standard ECE R90 nie dotyczy tzw. części pierwszomontażowych (OE/OES), lecz jedynie tych przeznaczonych na rynek części wtórnych (aftermarket).

Jakie badania potwierdzają normę jakości R90?

Producenci klocków hamulcowych chcący wprowadzić swój produkt na rynek kraju, w którym wymagane jest posiadanie homologacji ECE R90, muszą poddać je serii badań w wyspecjalizowanych i autoryzowanych jednostkach uprawnionych do prowadzenia tego typu testów, a także do wydawania stosownych certyfikatów. W ramach testów ECE R90 badana jest czułość ciśnieniowa, czułość prędkościowa oraz tzw. fading, czyli zjawisko zanikania skuteczności hamowania na skutek wzrostu temperatury klocków i tarcz hamulcowych. Czas trwania testu ECE R90 przewidziany jest na 3 do 5 godzin, a osiągane w nim wyniki nie mogą różnić się od norm wyznaczonych dla części pierwszomontażowych o więcej niż 15%. Absolutną koniecznością jest również to, aby materiał cierny klocków hamulcowych nie zawierał najmniejszych nawet ilości azbestu.

Jednym z producentów mogących poszczycić się tym, że wszystkie wytwarzane przez niego klocki hamulcowe posiadają certyfikat ECE R90, jest niemiecka marka Febi Bilstein, stosująca w produkcji innowacyjny proces „scorchingu”.

Poprawne zaliczenie testu oznacza uzyskanie certyfikatu oraz możliwość znakowania przebadanych części numerem uzyskanej autoryzacji.

Opublikowane przez UCANDO

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *