Aplikacja mobilna Ucando

Patrząc na stan wielu polskich dróg, zawieszenie samochodowe jest jednym z szybciej zużywających się elementów całej konstrukcji pojazdu. Wymiana sworznia wahacza zawieszenia nie musi być skomplikowaną czynnością, jednak wymaga użycia kilku konkretnych narzędzi oraz posiada odpowiednich umiejętności. Cena za taką usługę również nie jest wygórowana.

Zawieszenie na polskie warunki drogowe

Pojawiające się dość szybko problemy z tłumieniem nierówności to, niestety, częsta przypadłość aut poruszających się po polskich drogach. Zawieszenie przejmuje na siebie największe siły podczas jazdy, a nienajlepszy stan naszych dróg dodatkowo przekłada się na krótszą żywotność jego poszczególnych elementów.

Producenci motoryzacyjni stosują obecnie różne typy zawieszenia w swoich samochodach. Zazwyczaj dostosowane jest ono do klasy auta oraz konkretnych wymagań pod względem komfortu jazdy. Co więcej, producenci coraz częściej montują droższe rozwiązania w tańszych samochodach kompaktowych, a wszystko to po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę podróżowania po polskich, wymagających drogach.

Zazwyczaj bardziej zaawansowane zawieszenie, które lepiej wybiera nierówności, charakteryzuje się również bardziej skomplikowaną budową, co w przypadku ewentualnej awarii przekłada się na ostateczną cenę serwisu oraz koszt części zamiennych.

Naprawa zawieszenia samochodowego

Konieczność naprawy poszczególnych elementów zawieszenia często jest wynikiem ich długotrwałego kontaktu z wodą oraz wilgocią, a zapieczone śruby i rdza skutecznie utrudniają prace serwisowe w tym zakresie. Zazwyczaj jednak takie operacje, jak wymiana tarcz hamulcowych, łączników stabilizatora i wahacza nie należą do wyjątkowo skomplikowanych czynności, przez co ich średni koszt to ok. 100 – 200 zł (robocizna). Poważniejsze usługi serwisowe typu – wymiana amortyzatorów lub naprawa tylnej belki, są zazwyczaj bardziej kosztowniejsze, nawet kilkukrotnie.

Serwisowanie zawieszenia samochodowego z reguły nie jest poważnym obciążeniem finansowym dla właściciela auta, o ile, oczywiście, cały układ nie jest wyjątkowo skomplikowany i jednocześnie jest całkowicie rozbieralny. Jeżeli poszczególne elementy zawieszenia najbardziej narażone na zużycie można w łatwy sposób zdemontować i wymienić na nowe, wówczas maleje ilość roboczo godzin potrzebnych na ich obsługę, i tym samym maleje ostateczny koszt całej usługi. Niestety, nie zawsze tak jest. Co więcej, usterka jednego stosunkowo taniego (ale niewymiennego) komponentu wymusza wymianę całego elementu, np. wahacza.

Naprawa zawieszenia samochodowego

Cena wahacza i jego wymiany

Jeżeli wahacz nie posiada wymiennych części, jak sworznia czy silentblock, konieczny jest zakup całego nowego elementu. Koszt zależy w głównej mierze od rodzaju wahacza, jego producenta oraz liczby wahaczy na stronę zawieszenia samochodu. Średnia cena jednego wahacza to od 150 do ponad 1000 zł.

W samochodach montowane są zarówno wahacze metalowe, jak i te wykonane ze stopów lekkich. Najprostsze w serwisowaniu okazują się zawieszenia montowane w samochodach grupy VW, w których sworzeń można najczęściej odkręcić od wahacza. W innych markach i modelach aut (np. Renault Megane) często jest on wprasowany w wahacz, lecz da się go wymienić, stosując specjalistyczne narzędzia (m.in. prasę), jednak wymaga to demontażu całego wahacza. Najgorszą pod względem serwisowym opcją jest sworzeń stanowiący integralną część wahacza. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wymiana całego elementu na nowy.

Typowe objawy zużycia wahacza:

  • postukiwanie od strony wahacza, zwłaszcza po najechaniu na nierówność
  • piski z okolic kół przy manewrowaniu na parkingu
  • pogorszenie właściwości jezdnych

Wymiana wahacza zawieszenia

Średni koszt usługi: 100-150 zł (plus cena nowego elementu)

Standardowa wymiana wahacza polega na odłączeniu sworznia zwrotnicy, łącznika stabilizatora i odkręceniu dwóch śrub poduszek wahacza. Taka operacja może zająć więcej czasu przy samochodach wyposażonych w układ wielowahaczowy, do którego jest zazwyczaj gorszy dostęp.

Łatwy przypadek: Fiat Seicento – operacja wymiany wahacza – koszt 60 zł.

Trudny przypadek: w Audi A4 z wielowahaczowym układem – koszt 250 zł.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Grzegorz Kinczewski

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *