ISOFIX to typ mocowania dziecięcych fotelików samochodowych, który od 2006 roku jest standardem w krajach Unii Europejskiej. Od ponad 10 lat każdy samochód dopuszczony do sprzedaży w UE obowiązkowo musi posiadać mocowania ISOFIX. Co sprawiło, że system ten zyskał uznanie europejskich urzędników i samych rodziców?

W jaki sposób system ISOFIX poprawia komfort użytkowania fotelików dziecięcych?

System ISOFIX, zarówno przez ekspertów, jak i przez samych użytkowników, jest wysoko ceniony za swoją prostotę i oferowany komfort. Na system ten składają się elementy mocujące umieszczane w samochodzie oraz foteliki lub bazy pod foteliki, dostosowane specjalnie do zaczepów w tym standardzie.

Funkcję elementów mocujących pełnią druty o grubości 6 mm, odpowiednio wyprofilowane i  przytwierdzone bezpośrednio do karoserii lub ramy fotela. Druty te chowane są między oparciem a siedziskiem fotela lub też w specjalnych wnękach zabezpieczonych zaślepkami. Foteliki wykonane w systemie ISOFIX posiadają specjalne zaczepy, które można jednym prostym ruchem wpiąć lub wypiąć z elementów mocujących. Dzięki temu rozwiązaniu poprawne zamocowanie fotelika w aucie trwa około 1 sekundy, tak jak i jego wypięcie.

Dlaczego system ISOFIX tak bardzo podnosi bezpieczeństwo podróżującego autem dziecka?

Sekret skuteczności systemu ISOFIX ukryty jest w dwóch prostych elementach mocujących przytwierdzonych na stałe do samochodowego nadwozia lub ramy fotela. Dzięki tym elementom połączonym z fotelikami o odpowiednich zaczepach i konstrukcji (konstrukcja fotelika również ma tu spore znaczenie), inżynierowie otrzymali wyjątkową stabilność i trwałość mocowania fotelika dziecięcego. Mocowanie to jest tak solidne, iż jest w stanie bez najmniejszego uszczerbku wytrzymać nawet dachowanie samochodu. Nawet tak mocne uderzania nie są w stanie zmienić położenia fotelika z ISOFIX-em i tym samym zagrozić bezpośrednio bezpieczeństwu dziecka.

Ale to nie wszystko. Bardzo ważną (kto wie, czy nie najważniejszą) zaletą systemu ISOFIX jest to, iż oparte o jego działanie foteliki dziecięce nie tracą nic ze swoich ochronnych właściwości bez względu na czas upływający od ich zamocowania (co jest cechą typową dla fotelików mocowanych przy użyciu pasów bezpieczeństwa), a poza tym posiadają bardzo dużą tolerancję na ludzki błąd. Co to oznacza? W przypadku fotelików mocowanych pasami bezpieczeństwa, ich pełna skuteczność uwarunkowana jest mocowaniem idealnie zgodnym z wymogami. Jakiekolwiek niedociągnięcie sprawia, że poziom bezpieczeństwa dziecka umieszczonego w foteliku spada. Fotelików ISOFIX, opartych na prostych zaczepach, nie sposób wręcz niewłaściwie zamocować.

Opublikowane przez Daniel Holuk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *