Sterowanie smartfonem za pomocą ekranu multimedialnego samochodu? Jeszcze kilka lat temu podobne rozwiązanie pozostawało w sferze fantazji, jednak zarówno producenci aut, jak i nowoczesnych telefonów, zadbali o to, aby stało się to możliwe. I dzięki temu w 2015 roku swoją premierę miała aplikacja Android Auto, umożliwiająca połączenie telefonu z samochodem. W jaki sposób możesz to wykorzystać? Jak zainstalować Android Auto w swoim smartfonie?

Z czego będziesz mógł korzystać dzięki aplikacji Android Auto?

Masz samochód z ekranem multimedialnym, ale nie masz nawigacji samochodowej? To żaden problem. Aplikacja Android Auto powstała właśnie z myślą o tych kierowcach, którzy chcą korzystać z map Googla podczas jazdy, bez konieczności ciągłego zerkania na ekran swojego smartfonu. Dzięki niej wszystko to, co wyświetla się na ekranie telefonu, zobaczysz również na ekranie multimedialnym – większym, nie wymagającym żadnych akcesoriów mocujących i umiejscowionym w bezpośrednim zasięgu kierowcy.

Android Auto, tak jak inne tego typu rozwiązania, powstał z myślą przede wszystkim o obsłudze map przydatnych podczas jazdy, jednak na nich nie kończy się lista możliwości tej aplikacji. Dzięki niej będziesz mógł podczas jazdy korzystać z tych aplikacji, które nie niosą ryzyka związanego z rozproszeniem uwagi kierowcy, a więc:

  • aplikacji muzycznych (różnych),
  • wyszukiwarki (jedynie wyszukiwanie głosowe),
  • telefon,
  • SMS-y oraz komunikatory (sterowane wyłącznie głosowo).

Sterowanie głosem jest jak na razie największą słabością aplikacji Android Auto, ponieważ nie obsługuje ona jeszcze języka polskiego. Z czasem jednak może się to zmienić.

Jakie wymagania musisz spełnić, aby móc korzystać z Android Auto?

Aplikacja Android Auto jest całkowicie darmowa, jednak aby z niej korzystać, niezbędne będą:

  • telefon z systemem operacyjnym Android 5.0 lub lepszym (najlepiej co najmniej 6.0),
  • przewód USB (warto używać przewodów oryginalnych, dobrej jakości),
  • dostęp do aplikacji.

Jeśli chodzi o Androida, to tu wszystko jest jasne. Zalecany przez Google Android 6.0 zapewnia optymalne działanie aplikacji Android Auto, tak jak i wszystkie jego nowsze wersje. Co do przewodu USB, tu musisz zwrócić uwagę na to, jakiego typu złącze USB występuje w Twoim modelu auta. Być może zamiast standardowego przewodu USB typu A do USB typu C, będziesz potrzebował USB typu C do USB typu C (tak jest np. w najnowszych Mercedesach).

Przewód do połączenia smartfonu z autem jest niezbędny w zdecydowanej większości przypadków. Połączenie bezprzewodowe możliwe jest obecnie jedynie w przypadku kilku (dosłownie kilku) modeli telefonów.

W jaki sposób możesz zainstalować Android Auto w swoim telefonie?

Choć aplikacja Android Auto jest w Polsce coraz bardzie popularna, Google nie przewidział do tej pory korzystania z niej na terenie naszego kraju. Z tego też powodu nie jesteś w stanie znaleźć jej w oficjalnym sklepie Google z aplikacjami. Skąd więc możesz ją pobrać? Zapobiegliwi kierowcy pobrali ją w krajach mających do niej oficjalny dostęp, a następnie wrzucili na serwery, linki do niej udostępniając wszystkim zainteresowanym. Szukaj tzw. plików APK w sprawdzonych i polecanych przez innych źródłach.

Zniżka na części samochodowe

Opublikowane przez Dominik Kakietek

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *